Kayı Grubu, Konaklamada Değil Tur Operatörlüğünde Büyüyecek

Tarih: 01.07.2010

www.referansgazetesi.com/haber.aspx

Kayı Grubu, konaklamada değil tur operatörlüğünde büyüyecek

Bu yılın ilk ayları itibarıyla Antalya''daki Adam&Eve haricindeki tüm otellerini satan veya işletmesini devreden Kayı Şirketler Grubu''nun Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜRSAB 2. Başkanı Talha Görgülü, bundan sonra tur operatörlüğü ve havayolu şirketleriyle büyüme kararı aldıklarını açıkladı.

Görgülü, 2009 Haziran itibarıyla grubun havayolu şirketi Sky''a ait uçak sayısının 10''dan 13''e yükseleceğini, 2008''de havayoluyla taşıdıkları 1.5 milyon yolcu sayısını da yıl sonuna kadar 2.5 milyona çıkaracaklarını söyledi. Görgülü, geçen yıl Türkiye''ye 565 bin yabancı turisti tatil için getiren gruba ait tur operatörü şirketi GTI''nın de bu yıl 700 bin turist hedeflediğini kaydetti.

Konaklama sektöründe karların minimuma indiğini, yatırım geri dönüşlerinin uzadığını vurgulayan Görgülü, özellikle 2004''ten sonra turizmcilerin konaklama sektöründen para kazanma döneminin gittikçe zorlaşmaya başladığını anlattı.

Bu tarihten sonra döviz ve enflasyonun sürekli otelcinin maliyetiyle ters gittiğini ifade eden Görgülü, "2005-2006''da konaklama sektörü para kazanamıyordu. Turist geliyor ama durmadan doldur boşalt yapıp, aldığımız paraları kredi veya diğer maliyetlere yönlendiriyorduk. 2007 ve 2008''de de bu devam etti. Biz de stratejimizi değiştirip 3''ünün sahibi olduğumuz , 4''ünün de işletmesini sürdürdüğümüz Antalya''daki 7 adet Riva otellerimizi yavaş yavaş elden çıkardık" dedi.

 

7 kıtada olmak istiyoruz

2009 başında son oteli de sattıklarını ve şu anda konaklamada ellerinde sadece Adam&Eve Oteli''nin kaldığını

dile getiren Görgülü, "Bu otelin yatırımını ilk etapta 60 milyon euro olarak hesaplamıştık. Ancak inşaatla birlikte devam eden yenilikler yatırımı 120 milyon euroya çıkardı. Eren Talu ile birlikte yaptığımız dizayn ve mimari değişiklikler güzel oldu ama maliyet tam iki misli arttı" değerlendirmesinde bulundu.

Uzun vadede sıra dışı bir otel olan Adam&Eve''i dünyanın 7 kıtasında kurma planları olduğunu anlatan Görgülü, kısa ve orta vadede yeni otel yatırımı düşünmediklerini söyledi. 2000''de kurdukları Sky Airlines''a odaklanacaklarını kaydeden Görgülü, Antalya merkezli Avrupa, Rusya, Ortadoğu ülkelerine charter uçan firmadaki uçak sayısının 10''a çıktığını kaydetti. Haziran sonuna kadar gelecek 3 uçakla bu yıl 2.5 milyon yolcu uçarmayı hedeflediklerini ifade eden Görgülü, iç hat sektörüne girmek için fizibilite çalışmalarının sürdüğünü de dile getirdi. 2009''da filoya bir uçak daha katmayı hedeflediklerini anlatan Görgülü, Almanya''da kurulu German Sky firmalarıyla da bu ülkede faaliyet göstermek için çalışma yaptıklarını belirtti. Görgülü, bu yıl grubun ciro hedefinin 700 milyon euro olduğunu sözlerine ekledi.

 

Rusya pazarından endişeliyiz

Avrupa pazarından bu yıl gelen ön rezervasyonların iyi olduğunu kaydeden Görgülü, "Biz 2009''da pazar öngörümüzü iyi yaparak paketlerde 50-100 euro arasında indirim yapınca, yaklaşık 200 bin ön rezervasyonun üstüne çıktık" dedi. Rusya pazarından ise genel olarak bir gerileme beklendiğini anlatan Görgülü, bu yıl Rusya''dan 80-100 bin ziyaretçi getirmeyi hedeflediğini açıkladı. Görgülü, fiyatlarda indirim yapılması durumunda Rus pazarındaki gerilemenin yüzde 10-15 ile sınırlı kalabileceğini sözlerine ekledi.

 

Bir kötü yıl daha geçmez

Turizm sektörünün son yıllarda elle tutulur bir destek görmediğinin altını çizen Kayı Şirketler Grubu Başkanı Talha Görgülü, özellikle turizm ve ihracatın Türkiye''yi krizden az yarayla çıkarmak için en önemli sektörlerin başında geldiğini vurguladı. Konaklama sektörüne yönelik önlem alınmazsa krizin derinleşebileceğini kaydeden Görgülü, şöyle konuştu:

"Konaklama sektörünün bir kötü yıl daha geçirmeye tahammülü yok. Sektöre destek verilmezse yabancıların eline geçer. Maliyetler yükseliyor, masraflar artıyor. Halen içkideki KDV çok yüksek. Ayrıca istihdam üzerinde hiçbir destek yok. Enerji maliyeti Avrupa''daki en yüksek seviyede. Turizmciye özel istihdam maliyeti lazım. Sezon dışında muhtasar ve SSK''yı devlet öderse turizmci 12 ay işçi çalıştırabilir."

Türkiye''ye girişlerde alınan ayakbastı ücretinin de yüksek olduğuna dikkat çeken Görgülü, "Biz 15 euro alırken Yunanistan, İspanya gibi ülkelerde bu fiyat 6-8 euro arasında değişiyor" dedi. Görgülü, devletin Türk tur operatörleri ve uçak firmalarını desteklemesi durumunda turist sayısının 2 katına çıkabileceğine işaret etti.


designed by: pusulaweb